Νικηφόρο ξεκίνημα για τις Κορασίδες (Α' ομάδα) του ΑΣΚ Λαγκαδά για το πρωτάθλημα 2017-2018. Τα κορίτσια αντιμετώπισαν εντός έδρας τον Ζέφυρο 02 το Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2017 στις 15:30 στο Δημοτικό Γυμναστήριο Λαγυνών. Ήταν η 1η αγωνιστική για την Α' φάση του πρωταθλήματος της Ε.ΠΕ.Σ.Θ. και συγκεκριμένα για τον Η' όμιλο.

Εκτός έδρας ήττα με 3-0 σετ για τις Κορασίδες (Α' ομάδα) του ΑΣΚ Λαγκαδά οι οποίες αντιμετώπισαν για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ε.ΠΕ.Σ.Θ την ομάδα του Αίαντα Ευόσμου.. Ο αγώνας έγινε στο ΔΑΚ Ευόσμου το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017 στις 18:00.

Αμφίρροπος αγώνας για τις Κορασίδες (Α' ομάδα) του ΑΣΚ Λαγκαδά οι οποίες έχασαν με 3-2 σετ εκτός έδρας από την ομάδα του ΕΟ Σταυρούπολης για την 1η αγωνιστική της Β' φάσης. Ο αγώνας έγινε την Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2017 στις 18:00 στο ΕΑΚ Σταυρούπολης.

Νίκη στην 3η αγωνιστική με 3-0 σετ για τις Κορασίδες (Α' ομάδα) του ΑΣΚ Λαγκαδά απέναντι στην ομάδα του Καμπανιακού. Ο αγώνας έγινε το Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017 στις 15:30 στο Δημοτικό Γυμναστήριο Λαγυνών.

Μετά από κλήρωση που έγινε στα γραφεία της Ε.ΠΕ.Σ.Θ. για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018 το πρόγραμμα για το πρωτάθλημα Volley Κορασίδων της Α' φάσης (Η' Όμιλος) είναι το ακόλουθο :

Με νίκη τελείωσαν την Α' φάση οι Κορασίδες (Α' ομάδα) του ΑΣΚ Λαγκαδά οι οποίες αντιμετώπισαν εντός έδρας την ομάδα του Ποσειδώνα Μηχανιώνας. Παρά τις ελλείψεις λόγω τραυματισμών και ιώσεων τα κορίτσια έκαναν αυτό που έπρεπε και πήραν την νίκη με 3-1 σετ. Ο αγώνας έγινε το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2017 στις 15:30 στο Δημοτικό Γυμναστήριο Λαγυνών.